Аби побороти корупцію, відстежуйте державні гроші, вимагайте відкритості та підтримуйте викривачів, - радять антикорупційні експерти

Наприкінці листопада в Києві відбувся III Міжнародний антикорупційний тиждень. На заході народні депутати України, посли Європейських держав, представники МО України, Молдови та Грузії разом з представниками численних неурядових організацій та Проектного офісу реформ МОУ зокрема підсумовували реалізацію МОУ антикорупційної політики та опрацьовували експертні рекомендації Міністру оборони.

На цьому заході ми запитали в профільних експертів про головні корупційні проблеми в нашій «оборонці» і як з цим боротись. Пропонуємо нашим читачам 5 компетентних думок з цього приводу.

Александра Л’юїс Пол, радниця Міністра оборони Грузії від Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії

«Загалом виклики для України та Грузії дуже схожі: нерозуміння, як насправді працює парламент і яка його роль; проблеми з відстеженням, куди йдуть гроші (або наскільки якісно вони витрачаються). Військові бюджети великі, і значні суми можуть просто зникати або використовуватись неефективно. Ці гроші можуть когось відверто спокушати засвоювати їх недбало та несфокусовано. Це проблеми, властиві багатьом організаціям.

Ваші публічні інституції мають бути надійними (reliable), керуватись міцними цінностями. І, як громадяни, ви повинні розуміти, що вони роблять за вашим мандатом, та вірити у їхню роботу».

Філіп Джонс, спеціальний радник Міністра оборони України від Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії

«Ми радимо міністру оборони формувати майбутню антикорупційну Програму (на 2018 і далі) крізь призму оцінки корупційних ризиків. Крім того, вона має бути вужчою за масштабом, фокусуючись таким чином на ключових корупційних ризиках і не намагаючись охопити все що можна. Одна з причин цього – брак коштів на втілення широкосмугової антикорупційної діяльності.        Крім того, у контексті розмови про нову Програму, вона повинна мати чіткі та зрозумілі показники ефективності (KPIs), що полегшують оцінку реальних досягнень. Звісно, цей процес спрощується, коли фокусуєшся на вужчому переліку питань».

Олена Трегуб, генеральний секретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО)

«Головні проблеми, що породжують корупцію, — це недостатня відкритість цієї галузі (надмірне засекречення, зокрема, у оборонних закупівлях), недостатня підзвітність громадянському суспільству, недостатній парламентський нагляд.

Оборонний бюджет має бути деталізований та відкрито представлений у парламенті. Крім того, менеджмент оборонного сектору повинен бути більш ефективним. Корупція має попереджатись, щоби вікна для неї закривались».

Пер Крістенсен, директор Центру зі зниження ризиків корупції в оборонному секторі (CIDS) Міністерства оборони Норвегії

«Здається, один з головних викликів - це низька продуктивність праці, бо є традиція працевлаштовувати багато людей (а потреби у такій кількості немає). Це означає, що зарплатні лишаються невисокими, а люди, що мають владу, будуть використовувати свої повноваження для заробітку грошей з корупційною складовою.

Потрібно вбудовувати доброчесність (integrity — здатність людини чи організації опиратись зовнішньому тискові) у ваші організації. І через деякий час — але мова не про 2-3 роки, а про 10-15 — ви зможете зменшити в суспільстві корупційні ризики. І поліпшите доброчесність. Однак за мить це не зробиш, тому не чекайте швидких результатів. І навіть якщо матимуть місце кроки назад, все одно це буде сферою, де Україна розвивається».

Леслі Пелет, програмний менеджер з побудови доброчесності Defence Academy of the United Kingdom (Академія оборони Великої Британії)

«Хочу наголосити, що надзвичайно важливі викривачі (whistleblowers). Але цей процес має бути врегульований, ми повинні укріплювати довіру тих людей, які повідомляють інформацію на «гарячу лінію» про корупцію, що їх анонімність буде збережена».

Записав Олексій Гордєєв, Цензор.НЕТ