KyivPost: Щоб побороти Росію, Україна має перемогти корупцію

Вже протягом багатьох років Росія займає войовничу позицію, схожу на ту, яка викликала 70-річну «холодну війну» за часів Радянського Союзу. Однак Захід так і не зміг дати Кремлю адекватну по силі відповідь.

Таку похмуру оцінку висловили ​​три видатні фахівця в області оборони і безпеки США в розмові, яка відбулася у Києві 11 грудня в рамках серії публічних лекцій Фонду Віктора Пінчука. 75-хвилинну дискусію модерував Стівен Сакур, ведучий програми HARDTalk на BBC.

Колишній міністр оборони США Ештон Картер, генерал у відставці Уеслі Кларк і генерал у відставці Джек Кін попередили, що війна Росії проти України свідчить про більш широкі військові та геополітичні амбіції президента Росії Володимира Путіна.

«Епоха, як ми її знали після завершення «холодної війни» і до 1991 року, по суті, завершилася, – сказав Кін, голова правління Інституту військових досліджень у ​​Вашингтоні. – Ми знов повернулися у реальність гонки озброєнь».

Тоді як конфронтація відбувається у менших масштабах, ніж коли існував Радянський Союз, «Росія явно небезпечна, дуже вміла і має значні геополітичні амбіції, які знаходяться на шляху зіткнення з міжнародним порядком, як вже колись було протягом більш ніж 70 років», - сказав Кін.

Використовуючи гібридні війська і інформаційну війну, Росія змогла одразу паралізувати реакцію Заходу на спробу анексії Криму та війну на Донбасі.

 «Тут проходить лінія фронту війни нового покоління», - сказав Кін.

Нова війна

На четвертому році війни Росії на Донбасі, де загинуло щонайменше 10 200 осіб, зокрема 2 700 українських солдатів, експерти США з обережним оптимізмом висловлюються про те, що Україна може відстояти себе.

Незважаючи на те, що після вторгнення Росії в 2014 році Україна зміцнила свої збройні сили, її здатність щодо оборони, як вони кажуть, залишається далекою від стандартів НАТО, а витрати на оборону досі оповиті таємницею, при чому контроль суспільства ще не створений.

«У такій військової ситуації підтримання стійкої і грамотної оборони є найкращим варіантом», - додав Кларк, який командував військами НАТО в Європі з 1997 по 2000 рік.

«Перш за все, Україна повинна продовжувати захищати свій фронт і утримувати свої позицій, - сказав він. – Вона повинна зробити це якомога більш стратегічно і з максимальною концентрацією людської сили... Стабільно тримайте оборону і не втрачайте війська».

Україна не може погодитися на розгортання миротворців Організації Об'єднаних Націй тільки уздовж військового фронту, тому ще цей крок дозволив би Росії продовжувати постачати людську силу і військову техніку до своїх гібридних військ через українсько-російський кордон.

«Це буде заморожений конфлікт, - сказав Кларк. - Це те, чого хоче Путін».

Припинити корупцію

За словами Кларка, Україні як і раніше необхідно «вжити суворих заходів щодо корупції», щоб стабілізувати оборону країни.

«НАТО хоче бачити в Україні громадянський контроль над військовими, припинення наживи на війні і нарощування потенціалу у той час, як за допомогою стандартів, процедур та обладнання від НАТО здійснюватиметься модернізація українських сил».

Такі кроки зрештою приведуть Україну до повного членства в альянсі, каже Кларк.

Однак відставний командир НАТО додає, що корупцію можна знайти «у кожній країні світу», і Сполучені Штати не є виключенням; тому вимога викорінення корупції в Україні означає встановлення «нереалістичних стандартів в середині війни». Проте одна з ключових відмінностей, яку помітив Сакур, полягає в тому, що в Сполучених Штатах панує принцип верховенства права, тобто за корупцію притягають до відповідальності і засуджують. В Україні ніхто цього не робить.

Крім того, на відміну від Сполучених Штатів, з його укоріненим громадським контролем над витратами на оборону, в Україні приблизно 95 відсотків витрат на оборону класифікуються як секретні, і викрити високопосадову корупцію під час військових закупівель навряд чи можливо. В Америці все навпаки – 95 відсотків бюджету є публічними.

Вирішенням проблеми є прозорість і підзвітність громадськості, сказав Картер, міністр оборони США з 2015 по 2017 рік під час правління президента Барака Обами.

«Це в першу чергу ваші гроші, - сказав Картер про громадський контроль витрат на оборону. – Я витрачав 600 мільярдів доларів (щорічно), які надійшли від американських платників податків... але я завжди пам'ятав, і я завжди казав людям, які працювали на мене, що це були не наші гроші. Це гроші платників податків; вони заслуговують на те, щоб знати, на що витрачаються їхні гроші».

Кін також критикував надмірну таємність у відношенні оборонного бюджету України.

Підтримка США

За словами експертів, Україна, як і раніше, користується потужною підтримкою з боку США, в тому числі Американського Конгресу, який надав їй військову допомогу у розмірі 350 мільйонів доларів, у тому числі постачання летальної зброї згідно з законопроектом, який був підписаний президентом Дональдом Дж. Трампом 12 грудня.

Проте Кін не очікує, що Трамп ухвале рішення про те, чи надавати українським збройним силам летальну зброю, поки він не обговорить це з Путіним. «Поки це не відбудеться, я не думаю, що Білий дім ухвале рішення щодо летальної допомоги», - сказав він. Така допомога блокувалася Обамою.

Відповідаючи на запитання модератора дискусії Сакура, чи могла попередня адміністрація США зробити більше для допомоги захисту України, Картер висловився недвозначно.

«Моя відповідь – так, - сказав Картер. – Можливість була. І я б хотів, щоб ми вирішили, що ще можна зробити тепер – тут немає про що й говорити. Є цілий ряд областей з точки зору системи озброєння, таких систем, як протиповітряна оборона, розвідка тощо. На порядку денному українських військових – програма реформ, яку нам і надалі необхідно зміцнювати. Я думаю, що Сполучені Штати можуть і повинні зробити більше».

«Я не можу зараз говорити за уряд США, але я вважаю, що у Сполучених Штатах мене б багато хто підтримав, а ось підтримки ідеї про те, що цей конфлікт заморожений, взагалі жодної не існує».

Крім того, масова гучна корупція в Україні через декілька місяців після початку війни у Донбасі була визнана багатьма основною причиною, через яку адміністрація Обами послідовно відмовлялася постачати зброю в країну.

Однак, за словами Кіна, нездатність підтримати Україну – це, скоріше, вина Обами.

«Путін вліз Обамі в голову, - повідомив Крамер Kyiv Post після форуму. – Обама був паралізований страхом про ще гірші наслідки. Путін зателефонував Обамі і сказав йому: «Якщо Ви надасте допомогу українським військовим, я буду вважати це ескалацією, і Ви змусите мене розпочати діяти». Отже, Обама вирішив нічого не робити».

Слабкість була зразком глобальної політики Обами протягом усіх восьми років його президентства, і цей недолік, за словами Кіна, нарешті призвів до жахливих невдач, особливо в Україні та Сирії.

Щодо Сирії, «це не означає, що ми мали б зробити все інакше, щоб це не перетворилося на те пекло, на яке врешті-решт перетворилося. Але тим, що ми не робили нічого, ми майже гарантували, що це станеться, й, можливо, результат мав би бути кращим».

Джерело: KyivPost (Ілля Пономаренко; 15 грудня).