Як швидко перезавантажити оборонні закупівлі? Ухвалити законопроект №2398!

21 листопада у інформагентстві АрміяInform експерти обговорили переваги та недоліки законопроекту про оборонні закупівлі №2398.

Від Проектного офісу реформ у дискусії взяв участь координатор напрямку закупівель та радник Міністра оборони Артур Переверзєв.

«Важливе завдання, яке ми маємо зараз зробити для Збройних Сил, - це провести декомунізацію законодавства у сфері оборонних закупівель. Законодавства, якому в цьому році, - двадцятий ювілей, - заявив він під час обговорення. Чинне законодавство бере свій початок в марксизмі-ленінізмі та радянській класифікації часів Сталіна про засоби виробництва, засоби споживання та засоби руйнування (озброєння). Ця система відкидає ринкову логіку на користь центрального планування як замовлення, так і виробництва. А ринок - це конкуренція та прозорість. А це, в свою чергу, ефективніше витрачання коштів платників податків».

Учасники круглого столу зачепили широке коло питань, що пов’язане із закупівлею товарів, техніки та послуг для оборонних потреб України. Це і інструменти підвищення конкуренції між постачальниками, і формування ціни, і контроль якості оборонної продукції.

На думку Артура Переверзєва, головна мета законопроекту №2398 – швидке осучаснення законодавства і розсекречення закупівель звичайних озброєнь, товарів та послуг для українського війська. Законодавча новація остаточно ліквідує залишки радянського підходу до оборонних закупівель та змінить правила охорони державної таємниці.

«Що секретного у вагончиках для проживання? Взагалі нічого, - навів приклад Міністр оборони України А. Загороднюк у крайньому інтерв’ю для порталу «Лівий берег» 21 листопада 2019 року. – Але якщо цього не зробити, примножуються корупційні ризики: ви берете одну фірму, на базі її продукції готуєте технічні умови (ТУ), і на основі цих ТУ організовуєте тендер. Навіть якщо це відкритий тендер, інші не зможуть перемогти. Тільки ті, «під кого» написані ці ТУ».

Без ухвалення законопроекту №2398 Україна не виконає вимог закону «Про національну безпеку», що вважає за обов’язкове транспарентний оборонний бюджет України та рівноправну конкуренцію українських та закордонних виробників.

7 листопада 2019 року законопроект внесли до Верховної ради України. Наразі на його удосконаленням працюють народні депутати-члени Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

P.S. Пропонуємо вашій увазі свіжу колонку Міністра оборони України стосовно реформи оборонних закупівель на порталі НВ.