Міжнародне партнерство

На головну

Партнерство з НАТО

Російсько-український конфлікт та відмова від позаблокового статусу сприяли поглибленню політичного діалогу між Україною та НАТО. Пріоритетним завданням для України є досягнення повної сумісності сектору безпеки й оборони з відповідними структурами держав-членів НАТО. Досягнення цієї мети має забезпечити вступ України в Північноатлантичний альянс та отримання дієвих гарантій державного суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Основні напрямки співпраці з НАТО в оборонній галузі:

  • У 2015 році Україна відновила участь у Процесі планування та оцінки сил програми Партнерства заради миру з метою забезпечення гармонізації оперативного й оборонного планування країн-членів НАТО, а також досягнення єдиних критеріїв взаємосумісності сил і засобів. В рамках цього напрямку роботи спільно з експертами НАТО було розроблено та схвалено оновлений пакет Цілей партнерства Україна-НАТО.
  • За участю представників Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи та іноземних радників Офісу зв’язку НАТО в Україні було розроблено Стратегічний оборонний бюлетень, який став дорожньою картою реформування оборонного відомства. 6 червня 2016 року документ введено в дію Указом Президента України.
  • Україна тісно співпрацює з Альянсом щодо питань оборонної реформи, насамперед у рамках виконання заходів Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО та за допомогою започаткованих п’яти Трастових фондів НАТО за такими напрямками:

1. модернізація систем управління, зв’язку та інформатизації ЗСУ
2. соціальна адаптація військовослужбовців
3. удосконалення системи логістики та стандартизації
4. кіберзахист
5. медична реабілітація та протезування поранених під час АТО військовослужбовців

Система трастових фондів дозволяє країнам-членам НАТО надавати цільову фінансову допомогу Україні за окремими напрямами реформування.

Багатонаціональний об’єднаний координаційний комітет

Багатонаціональний об’єднаний координаційний комітет з питань військового співробітництва та оборонного реформування (англ. – Multinational Joint Commission) створено з метою підтримки реформ в оборонному секторі, а також розробки сучасних програм військової підготовки для Збройних сил України. Головне завдання Об’єднаного комітету – розробка та впровадження ефективних механізмів взаємодії силових відомств України та країн-партнерів у процесі їх реформування.

До складу Багатонаціонального об’єднаного координаційного комітету з питань військового співробітництва та оборонного планування увійшли представники України, Сполучених Штатів, Великобританії, Канади та Литви. Наразі ведеться робота в 13 підкомітетах за найбільш важливими напрямами реформування та розвитку складових сил оборони.

В рамках роботи Багатонаціонального об’єднаного координаційного комітету здійснюється, в тому числі, координація заходів роботи Об’єднаної багатонаціональної тренувальної групи – Україна.

Об’єднана багатонаціональна тренувальна група – Україна

Багатонаціональну тренувальну групу – Україна (англ. – Joint Multinational Training Group-Ukraine) українська сторона розглядає як найефективнішу форму практичної допомоги Збройним силам України. Діяльність групи полягає в підготовці підрозділів ЗСУ відповідно до стандартів та принципів НАТО. Поетапне навчання здійснюється на ротаційній основі за безпосередньою участю підрозділів та інструкторів від збройних сил країн-партнерів у Міжнародному центрі миротворчості та безпеки в Яворові.

У 2016 році за цією програмою інструкторами США буде підготовлено більше 4 тисяч військовослужбовців. Така сама кількість за аналогічною програмою буде підготовлена інструкторами Великої Британії.

Двосторонні програми

В умовах продовження ескалації конфлікту на Сході України міжнародне співробітництво Міністерства оборони України зосереджується на використанні дипломатичних важелів у воєнно-політичній сфері, проведенні численних консультацій та зустрічей для привернення уваги світової спільноти до аагресивної зовнішньої політики Російської Федерації щодо України.

Домовленості Міноборони з країнами-партнерами фіксуються в щорічних двосторонніх програмах та планах співробітництва, які також передбачають отримання матеріально-технічної, курсової та консультативно-дорадчої допомоги.