Реформа системи житлового забезпечення військовослужбовців ЗСУ

 • Проблема

  Система забезпечення житлом має ряд проблем:

  Перша – застаріле радянське законодавство, яке надає право усім військовослужбовцям, які відслужили 20 років, отримати житло, яке оплачується за рахунок державного бюджету. Черга на яку стали і очікують на житло родини військовослужбовців нараховує зараз 44 000 осіб, а вартість такого житла, яке повинне забезпечити Міноборони України за рахунок коштів держбюджету – 25 млрд грн. Очевидно, що такі кошти зараз є недосяжними для реалізації цієї програми і, відповідно, навряд чи вона може мати продовження, оскільки багато родин вже чекає на омріяне житло понад 20 років.

  Друга – сама система забезпечення житлом військовослужбовців є радянською і не відповідає вимогам сучасної армії. Модернізація та удосконалення армії несе більше вимог до якісного забезпечення житлом, а також вимагає наявності необхідних для цього ресурсів у бюджеті України.

  Третя – персонал та сім’ї військовослужбовців Військово-Морських Сил ЗСУ, які залишили Крим у зв’язку із подіями 2014 року табули поселені у абсолютно неадекватних житлових умовах у містах Одеса та Миколаїв. Деякі живуть зараз на кораблях у жахливих санітарних умовах, інші – у частково відновлених будівлях.

  Підсумовуючи, можна сказати, що система забезпечення житлом військовослужбовців ЗСУ не працює і потребує негайних змін.

 • Рішення

  Розробити повноцінну методику зміни системи забезпечення житлом військовослужбовців у контексті організації та фінансування:

  Перше – технічне удосконалення процедури оголошення тендерів та контрактів для вдосконалення механізму Міноборони України щодо управління та контролю над цією процедурою.

  Друге – визначити ряд стандартів для функціонування відповідної організації, яка займатиметься (адмініструватиме) питаннями надання житла військовослужбовцям.

  Третє – розробка нового законодавства та методів для регулювання «чергою», і подальшого реформування самої системи заохочення.

  Вищеперелічені зміни повинні змістити саме заохочення від перспективи отримати житло до можливості отримання комплексного соціального захисту. Нарешті, система забезпечення житлом військовослужбовців повністю повинна бути переформатована та реорганізована для того, щоб надавати якісну та необхідну допомогу військовим. 

 • ЩО ЗРОБЛЕНО

 • Ідентифіковано більшу кількість національних та оборонних перешкод, які впливали на функціонування системи забезпечення житлом
 • Підтримано проект по відбудові житла для військовослужбовців Військово-Морських Сил ЗСУ у контексті аналізу необхідних потреб ВМС ЗСУ, який відбувся спільно із командою проекту та волонтерами з міста Одеса і вироблено альтернативні рішення по відбудові запропонованих будівель
 • Розроблено управління проектом з будівництва житла (буде тестований у проекті ВМС ЗСУ)
 • Випробувано нові фінансові підходи для адміністрування «черги» разом із Ощадбанком України
 • Проведено детальний аудит проблем, пов’язаних із житлом і визначено можливі шляхи їх вирішення
 • Проаналізовано досвід інших відомств і армій країн-членів НАТО
 • Розроблено та узгоджено дорожню карту проекту
 • НАСТУПНІ КРОКИ

 • Зміна тендерних умов і типових договорів
 • Розробка серії типових проектів для службового житла
 • Впровадження нових процесів проектного менеджменту у будівництві, заснування Служби замовника в структурі ГоловКЕУ, бізнес-процеси якої на пілотному етапі будуть розроблені й імплементовані ПОР
 • Реалізація пілотного проекту будівництва будинку на 150 квартир для ВМС України
Інтерв'ю: Проектний менеджер Павло Каюк про житлову реформу в Міноборони
02.02.2017
Інтерв'ю: Проектний менеджер Павло Каюк про житлову реформу в Міноборони
докладніше
У Міноборони підготували проект швидкісного будівництва житла для військових
18.01.2017
У Міноборони підготували проект швидкісного будівництва житла для військових
докладніше
Що зміниться в системі забезпечення військових житлом
17.01.2017
Що зміниться в системі забезпечення військових житлом
докладніше